In thoughts

Nie zapominaj o ludziach

Nie zapominaj o ludziach, że mają grypę, imieniny, małe kłopoty, nudne historyjki do opowiedzenia przez telefon. Nie zapominaj, chociaż oni też nie mają czasu. I mogą zapomnieć.
— Memento /K. Gucewicz-Przybora
W biegu codziennych przyziemskich spraw, wśród całego życiowego bałaganu, bez harmonii i w pośpiechu nagle zdajemy sobie sprawę, że nie zauważyliśmy czegoś ważnego. Zazwyczaj dzieje się to niespodziewanie, zazwyczaj odkładamy na później albo udajemy, że nie istnieje. XXI wiek jest chory na brak czasu. Cierpi na karierowiczów, zapominalstwo, chamstwo. Jak do tego doszło, że człowiek zapomina o człowieku? Zapominamy o imieninach, o szczerych życzeniach z serca nie z Google. Choć wujek Google ma piękne życzenia, są jednak nieuniwersalne, mało wyjątkowe, bo zostały stworzone dla całości nie dla przypadku. Zapominamy o chorym dziadku, który w dzieciństwie zabierał nas na ciastka z kremem. I który przytulał, gdy było źle. Obiecujemy, że oddzwonimy później, kiedy to później zapominamy. Że wyjaśnimy we właściwym czasie, tylko że ten właściwy czas nie nadchodzi... Nudne historyjki nie są interesujące, logiczne. Nie chce nam się słuchać problemów przyjaciółki, które są naszym zdaniem błahe, nudne, wyrwane z kontekstu. Jesteśmy chłodni dla innych, odrzucamy ludzi bez powodu. Wierzymy, że sami damy radę i będziemy szczęśliwi. Przesadna zazdrość, nieszczerość wobec siebie, kłamstwo w kłamstwo, wymówki, niespełnione obietnice. Zapominamy o ludziach bliskich naszemu sercu. Zapominamy z różnych powodów. Siedzimy w pustym mieszkaniu, przełączając program po programie. Popijamy samotnie zimną herbatę. I otwieramy oczy, zazwyczaj gdy jest już za późno. 
Tak podchodząc do jutrzejszego dnia, zatrzymajmy się i pomyślmy, czego i kogo chcemy w swoim życiu. Jak dużo znaczy dla nas rodzina, jak bardzo potrzebujemy drugiej osoby w naszym życiu, co jest warte zachodu, a co warto sobie darować. Wiem, jak ciężko czasem znaleźć chwilę. Jak ciężko zatrzymać się w tej całej bieganinie i znaleźć chwilkę, chwilunię. Ale nauczmy się zatrzymywać, mówić sobie wewnętrzne stop. Nauczymy się w końcu dbać o siebie i innych. Bo z doświadczenia wiem, i nic mnie nie przekona, że jest inaczej, że zawsze, ale to zawsze jest czas na ten krótki błysk, na ten znak jesteś dla mnie ważny. Osiecka prawdę Ci powie. Ludzie powinni bardziej o siebie dbać, więcej o sobie myśleć i zaskakiwać małymi prostymi gestami, które cieszą najbardziej. Nie zapominaj o ludziach. Nie zapominaj o nim, powiedz że jest jedyny. Nie zapominaj o niej, spraw by poczuła się wyjątkowo. I nie zapominaj o dziadku, zabierz go na ciastko z kremem. Kup ciepłą herbatę bezdomnemu. I uśmiechnij się do tej smutnej pani w tramwaju. Wyślij list do ciotki w Nowym Jorku. Na litość boską... Nie zapominaj o ludziach. Dbaj o pełną rodzinę, o bliskich Twemu sercu, bo nigdy nie wiesz, co Ci jutro zabierze. A życie lubi zaskakiwać, w lepszy bądź gorszy sposób. 

Related Articles

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...