In life thoughts

Magiczny duet

Mózg dorosłego człowieka ma aż 100 miliardów neuronów i niemalże tysiąc bilionów połączeń między nimi. Każdy neuron tworzy od tysiąca do nawet dziesięciu tysięcy połączeń z innymi neuronami w mózgu. Wiesz co to oznacza? To, że liczba kombinacji czynności zachodzących w mózgu jest większa niż liczba cząstek elementarnych we wszechświecie.
30 bilionów -tyle masz w sobie komórek. Każda z nich żyje. To niesamowite! To tak potężna liczba, że umysł ludzki nie jest w stanie tego pojąć. To trzydzieści razy milion razy milion. Trzeba by żyć 31 tysięcy lat, żeby przeżyć tylko jeden bilion sekund! To niewiarygodne, prawda? Jak bardzo ekscytujący jest organ, który nigdy nie odpoczywa i waży trochę ponad kilogram.
Serce nie jest gorsze, w ciągu całego życia uderza 2,5 miliarda razy. W ciągu doby przepompowuje ponad siedem tysięcy litrów krwi! Siedem tysięcy to tak dużo, że nie potrafisz zapewne sobie tego teraz wyobrazić. Pomyśl, ile w ciągu całego życia ludzkiego Twoja maszyna jest zdolna przepompować krwi? Podpowiem Ci, że bardzo bardzo dużo :) Milion litrów? Milion i trochę? To zaskakujące, ale aż 173 miliony litrów krwi przetacza Twoje serce. Ludzie liczą miliony, ale w banknotach. Szukają wielkich liczb, wielkich możliwości wszędzie. Tylko dlaczego nie w sobie? Masz miliony! Inne niż byś chciał zapewne, ale gdyby nie te miliony nie cieszyłbyś się innymi. Kasa rządzi tym światem. Masz pieniądze, możesz wszystko -znacie to? Trochę zakłamane według mnie. Pieniądze to jedno, człowiek to drugie. Dlaczego ludzie nie cieszą się sobą? Zdrowiem swoim i bliskich, tym że ich serce pompuje krew, a płuca prężnie pracują. Wszystko zaczyna się w głowie. Mózg to potężny narząd, pięknie pracuje i zachwyca wciąż, jednak nie ma to jak połączenie mózgu i serca. Magiczny duet według James'a Doty'ego. Swoją drogą polecam książkę, jestem w trakcie czytania i za mało dla mnie naukowych faktów tam, ale wciąż przyjemnie się ją czyta. Nie ma lepszego duetu od tej dwójki.
Badania w nowej dyscyplinie neurokardiologii pokazują, że serce jest organem czuciowym i wyrafinowanym centrum dla otrzymywania i przetwarzania informacji. System nerwowy w sercu (lub “mózg serca”) umożliwia mu naukę, zapamiętywanie i podejmowania decyzji funkcjonalnych niezależnie od kory mózgowej. Co więcej liczne eksperymenty zademonstrowały, że sygnały które serce nieprzerwanie wysyła do mózgu wpływają na funkcję wyższych ośrodków mózgu biorących udział w percepcji (postrzeganiu), poznaniu i przetwarzaniu emocjonalnym. W dodatku do rozległej sieci komunikacji neuralnej łączącej serce z mózgiem i ciałem serce komunikuje się, przekazuje informacje do mózgu i poprzez ciało poprzez interakcje pól elektromagnetycznych. Serce generuje najmocniejsze i najrozleglejsze pole elektromagnetyczne w całym ciele. W porównaniu do pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez mózgu komponent elektryczny pola serca jest około 60 razy większy w swej amplitudzie i przenika każdą komórkę w ciele.
Co więcej naukowy uważają, że serce czuje i rozumie. Niby tak, w końcu nie tylko za pomocą mózgu się zakochujemy. W sercu zapisane są wspomnienia różnego rodzaju przeżyć oraz licznych doświadczeń. To mogłoby wyjaśnić, dlaczego osoby po transplantacji serca mają wspomnienia sytuacji, w których nigdy nie brali udziału. Serce jest tak sprytne można powiedzieć, że potrafi zignorować pewne informacje od mózgu i podjąć własną decyzję.
Miliony neuronów, biliony komórek i tysiące litrów krwi. Nie ma nic cenniejszego niż życie, nie uważasz?
 

Related Articles

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...