In thoughts

Zgadnij, kto? Twój Walentyn.

Czternasty dzień lutego świętowany jest głównie przez zakochane pary, choć zdarza się, że wiele z nich uważa święto za przereklamowane i stawia mu zarzuty, że nie tylko tego dnia należy okazywać sobie uczucia. Z moim chłopakiem nie obchodziliśmy tego dnia, jesteśmy inni niż wszystkie pary i wyszło trochę skomplikowanie -co nie oznacza, że nie nadrobimy tego czasu:) Tak czy inaczej panuje założenie, że Walentynki znany jest nam z kultury anglosaskiej. Nic bardziej mylnego! Polacy już tak mają, że wierzą i obchodzą coś, o czym nie mają zielonego pojęcia... Dlatego dzisiaj postaram się opowiedzieć trochę o historii święta zakochanych.


Nazwa wzięła się od Świętego Walentego, biskupa i męczennika chrześcijańskiego. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz Klaudiusz II zabronił więc w swym kraju młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści samotni. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę 14 lutego 269 lub 270 roku.
Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu. Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Nadal, jak w antycznym Rzymie, losowano imiona, choć teraz także dziewczęta wyciągały imiona chłopców. Młodzież nosiła  przez tydzień wylosowane kartki przypięte do rękawa. Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Aby się tego dowiedzieć, wypatrywały ptaków. Jeśli dziewczyna jako pierwszego zobaczyła rudzika, oznaczało to, że wyjdzie za marynarza; jeśli wróbla - za ubogiego, lecz mogła być pewna, że jej małżeństwo będzie szczęśliwe; jeśli łuszczaka - że poprosi ją o rękę człowiek bogaty. W Walii tego dnia ofiarowywano sobie drewniane łyżki z wyrzeźbionymi na nich sercami, kluczami i dziurkami od klucza. Podarunek zastępował wyrażoną słowami prośbę: "Otwórz moje serce".
Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano już kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. Zwyczaj ten zadomowił się nawet na dworze królewskim w Paryżu. Walentynki dekorowano sercami i kupidonami, wypisywano na nich wiersze. W XIX w. uważano je za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. Treścią listów nieraz były słowa: "Będziesz moją walentynką?". W Stanach Zjednoczonych walentynkowe listy były anonimowe, dlatego kończyły się pytaniem: "Zgadnij, kto?". W Europie anonimowy nadawca podpisywał się po prostu: "Twój Walentyn".

♥   Ciekawostki   ♥
 • Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami i ofiarowane Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.
 • Pierwsza walentynka wykonana maszynowo pojawiła się w 1848 roku. Pochodziła z Worcester w stanie Massachusetts, gdzie panna Esther Howland założyła firmę produkującą kartki na dzień św.Walentego.
 • Najdroższą walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis ofiarował Marii Callas. Jej wartość oszacowano na kwotę 250 tysięcy dolarów.
 • Ponad 180 milionów walentynek wysyłanych jest każdego roku na całym świecie. Szacuje się, że 85% nabywców walentynek to kobiety.
 • Niewiele osób wie, że 14 lutego przypada jeszcze jedno święto. Jest to Dzień Chorych na Padaczkę. A oprócz tego w 1942 utworzono Armię Krajową.
Mam nadzieję, że wy swoje Walentynki spędziliście miło. Nieważne czy z drugą połówką, przyjaciółką, rodziną lub samotnie. Ważne, byście byli zadowoleni. A dobra nowina jest taka, że czekoladki zazwyczaj są w promocji! ;)

Related Articles

2 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post! Fajnie, że o tym napisałaś, bo nie każdy wiedział co świętuje :) Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo miłości:*
  ___________________________
  www.justynapolska.com
  Fashion&Beauty Expert

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...