In thoughts

Nasze Wielkanocne ABC

Dużymi krokami zbliża się Wielkanoc, święto najważniejsze dla każdego chrześcijanina. Wiosenne porządki, gorące przygotowania, szukanie przepisów na różne smakołyki -wszystko rusza pełną parą. Jednakże wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, dlaczego na Wielkanoc święcimy jajka, skąd się wzięła symbolika kurcząt, baranków i zajęcy i co oznacza Pacha. Dzisiaj postaram się przybliżyć trochę ten temat. Post inny niż wszystkie, ale myślę, że was zaciekawi.
Święta poprzedza 40-dniowy Wielki Post, który jest okresem zadumy i przygotowań. Dawniej bardzo restrykcyjnie podchodzono do eliminowania z diety większości dań i posiłków. Spożywano głównie kaszę, ziemniaki i śledzie. Wielkanoc zwano dawniej Paschą. Nazwa oznacza święto żydowskie upamiętniające ucieczkę Izraelitów z Egiptu oraz ich przejście przez Morze Czerwone. Kościół katolicki obchodzi Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Choć każda niedziela przypomina o wydarzeniu zmartwychwstaniu Jezusa, Wielka Niedziela Wielkanocy jest najbardziej uroczystym świętem, które rozpoczyna się już po zachodzie słońca w Wielką Sobotę.  Najsmutniejszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielki Piątek, gdy wspomina się śmierć Jezusa na krzyżu. Następnego dnia następuje uroczyste święcenie pokarmów.
A jak AllelujaAlleluja znaczy ‘wychwalajcie Jahwe’, czyli "chwalcie pana" - jest to tradycyjne pozdrowienie wielkanocne. Od tych słów zaczyna się większość kościelnych pieśni wielkanocnych. Pisanki symbolizują odrodzenie, życie i zmartwychwstanie. Kiedyś uważano, że chronią przed złem oraz są zwiastunem płodności. Odzwierciedleniem przejścia były żółte kurczaczki, które nadal towarzyszą wielkanocnej oprawie. Święcona jest i kiełbasa, jako symbol końca postu i specjalnego dania, które dawniej na wsi uchodziło za wyjątkowy rarytas, na jaki nie każdy mógł sobie pozwolić. Z kolei sól miała chronić przed złem oraz zepsuciem. Chrzan spożywano na czczo, przed uroczystym śniadaniem, aby przypomnieć sobie cierpienie Zbawiciela.

Ze świętami nierozerwalnie związany jest symbol baranka, który uosabia obecność Jezusa Chrystusa. Jest to również nawiązanie do Starego Testamentu i wyzwolenia od śmierci przez oznaczenie drzwi domostw Izraelitów krwią baranka.
Kolejnym symbolem wielkanocnym są zające, symbol płodności, witalności i odradzającej się po zimie natury. Z kolei palma wielkanocna upamiętnia triumfalny wjazd Syna Bożego do Jerozolimy. Jej zielone liście to znak Zmartwychwstania Pańskiego. Pascha, bez niej wielu Polaków, zwłaszcza tych ze wschodnimi korzeniami, nie wyobraża sobie Wielkanocy. To rodzaj sernika, który robi się z mleka i jajek, czasochłonny, ale podobno niebiański w smaku (nie próbowałam nigdy). Do paschy dodaje się dużo bakalii, które symbolizują bogactwo i dobrobyt.
Wielkanoc to wyjątkowo rodzinne święta, warto je spędzić z najbliższymi osobami w miłej, przyjemnej atmosferze. Teraz, kiedy już znasz symbolikę tego święta, możesz dalej przygotowywać się do tego wyjątkowego czasu. Miłego!

Related Articles

5 komentarzy:

 1. Ja bardzo lubię wielkanocny czas, niestety, w tym roku duża część rodziny nie dojedzie. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. O wszystkim już wiedziałam, nie licząc symboliki zajączka :D
  Ciekawy post ;)

  http://tittadiary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Spodobała mi się ta notka! :)
  Wesołych Świąt! ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy11:39 AM

  My bardzo lubimy wielkanocny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielkanoc to moje ulubione święto! Jest o wiele bardziej radosne i żywe c:

  http://p-ann.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...